• All new members please introduce your self here and welcome to the board:
    http://www.professionalmuscle.com/forums/showthread.php?t=259
Buy Needles And Syringes With No Prescription
M4B Store Banner
ddd
Riptropin Store banner
Generation X Bodybuilding Forum
Buy Needles And Syringes With No Prescription
Buy Needles And Syringes With No Prescription
Mysupps Store Banner
IP Gear Store Banner
Anabolic Hormones Store Banner
Ganabol Store Banner
Spend $100 and get bonus needles free at sterile syringes
Professional Muscle Store open now
LandmarkChem Email Banner
Medtech Store Banner
Bruce Labs Store banner
qtropin
Professional Muscle Store open now
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
Buy Needles And Syringes With No Prescription
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
Buy Needles And Syringes With No Prescription
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store

Diet and cost of it.

Yerex

New member
Newbies
Joined
Aug 16, 2003
Messages
6
Hi Guys,
I'm back again, after my woefull experience of my training partner deserting me after seven long years, because he " Fell in Love "
Well we are now traing together again on a Wednesday, Saturday and Sunday. so perhaps that says'something about a love that was " to deep for me to understand " ( What a load of crap ) That's not I'm contacting you guys about.

I want you to look at this diet of mine, tell me what you think about it and then consider the cost of it. No wonder I'm short of cash most of the time.

Meal One. 7.a.m. 12 egg whites and one cup cooked white rice.
Meal Two. 9.am. One can Salmon, and one cup cooked rice
Meal Three 11,am 2 Chicken breasts, and two apples
Meal Four 1.pm Two cans Salmon, and I tub yoghurt
Meal five. 3.p.m. 3 scoops protein powder in milk
Meal Six 5.pm 2 Chicken breats and one cup cooked pasta
Meal Seven 7.p.m. 2 Cans Salmon and one Apple
meal Eight 9.p.m. 3 scoops protein powder

This equates to ( every two weeks- because I get paid fortnightly )

14 Dozen Eggs. 70 Cans of Salmon, 56 Chicken Breasts,
14 Yoghurts, 42 Apples, 28 Cups of cooked Rice, and 84 scoops of Protein powder. On top of this, I have to buy some gear.
I'm thinking of going on the street corner, but no one would pay me. ( Only kidding )
\
Comments please.
 

Got Juice

New member
Kilo Klub Member
Joined
Jul 23, 2002
Messages
1,309
yeah that could be relatively expensive, but think about that its atleast every 2 weeks, verse every week.. the salmon will probably be like 1$ US per can.. and chicken is expensive.. the apples, rice, and eggs wouldnt be that bad though..hhaah

Take care,

Todd
 

RicPhoenix

Featured Member
Featured Member
Joined
May 18, 2003
Messages
374
Nutrition with a focus

Hi,

I guess my question would be what is the goal of your nutrition program? is it mass building or fat decrease? In either case it is likely to need modifications to make it more effective.


Also, 12 egg whites....can probably be changed to 8 egg whites with 2 yolks. Why are you using salmon as opposed to a cheaper white flake fish? Since you are in NZ, I think lamb would be cheaper than chicken...so see if you can get veal or veal mince. These are very lean meats ( veal mince may be leaner than a skinless chicken breast). I hope this helps reduce your costs.



Silverback
 

Staff online

  • LATS
    Moderator / FOUNDING Member / NPC Judge

Forum statistics

Total page views
501,879,505
Threads
123,352
Messages
2,347,862
Members
155,060
Latest member
icculas
Top