• All new members please introduce your self here and welcome to the board:
    http://www.professionalmuscle.com/forums/showthread.php?t=259
Buy Needles And Syringes With No Prescription
M4B Store Banner
muscleshop
Riptropin Store banner
Generation X Bodybuilding Forum
Buy Needles And Syringes With No Prescription
Buy Needles And Syringes With No Prescription
Mysupps Store Banner
IP Gear Store Banner
PM-Ace-Labs
Ganabol Store Banner
Spend $100 and get bonus needles free at sterile syringes
Professional Muscle Store open now
sunrise2
PHARMAHGH1
kinglab
ganabol2
Professional Muscle Store open now
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
pharmacom
granabolic1
napsgear-210x65
finestgears
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
ashp210
UGFREAK-banner-PM
advertise1
advertise1
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store
over 5000 supplements on sale at professional muscle store

Cheapest sources of protein

heavyhitter

Featured Member / Kilo Klub
Featured Member
Kilo Klub Member
Registered
Joined
Sep 12, 2004
Messages
9,409
I don’t know how some of you guys do it with the cheap meats... I can literally taste the difference lol but there are also fairly prices healthy options..

Down where I live (SFL) we have a place called Wild Fork, not sure where else they have them, but they have;

Grass Fed Ground Beef 90/10 - $5/lb

Cage Free/Pasture Chicken Breast - $2/lb

1lb of Shrimp - $6.50

Grass Fed Picanha - $10/lb

As well as wild game meats if you’re into it (I love Elk) but it’s significantly more expensive..

Publix has 97/3 Ground Turkey(no antibiotics or cages blah blah blah) for like $3/lb

Soooo idk why you guys are tripping over 50 cents/lb in some cases, just get the healthy/good stuff if you can find it..
50 cents a pound when you eat around 3 pounds of meat a day adds up. And that’s just the meat for me me. I have 7 other mouths to feed in my home. Saving money on meat makes a huuuuge difference since I’m also buying karboload, dextrose, protein powder, digestive enzymes, etc. it adds up.
 

Biggerp73

Verified Customer
Registered
Verified Customer
Joined
Jan 15, 2012
Messages
2,004
I don’t know how some of you guys do it with the cheap meats... I can literally taste the difference lol but there are also fairly prices healthy options..

Down where I live (SFL) we have a place called Wild Fork, not sure where else they have them, but they have;

Grass Fed Ground Beef 90/10 - $5/lb

Cage Free/Pasture Chicken Breast - $2/lb

1lb of Shrimp - $6.50

Grass Fed Picanha - $10/lb

As well as wild game meats if you’re into it (I love Elk) but it’s significantly more expensive..

Publix has 97/3 Ground Turkey(no antibiotics or cages blah blah blah) for like $3/lb

Soooo idk why you guys are tripping over 50 cents/lb in some cases, just get the healthy/good stuff if you can find it..
You haven't seen my salary... 😂

If money wasn't an issue, I'd just pack my pantry filled with beef jerky, and I'd take a bag for breakfast and lunch with me to work everyday, along with a couple tabs of potassium to balance out all the salt..
 

btails

Well-known member
Registered
Joined
Apr 18, 2018
Messages
733
I wish I was able to pick up chicken for 2 bucks a lb. I'd be fucking laughing and buying out every pack in the store.

You guys in the US don't realize how cheap that is.. on a good day I'm able to grab a kg for 11 bucks.. again on a good day
 

slesh

Well-known member
Registered
Joined
Oct 11, 2011
Messages
1,600
Store brand tuna cans are never more than .59 cents a piece. Probably not the best protein source, but beside protein powder how do you get 25 plus grams of protein for cheaper than that? I ate two cans chunk lite, with 1/2 cup cottage cheese and chopped pickles and mustard for lunch every single day at work for like 9 years. This is 65ish grams of protein in this meal and costs less than 1.50
Lol you're a legend
 

Elvia1023

Featured Member / Supp Guru / Board Supporter
Featured Member
Kilo Klub Member
Registered
Board Supporter
Verified Customer
Joined
Feb 27, 2008
Messages
25,923
Chicken in the US is ridiculously cheap. I was paying about 6-8x more but now I have moved country I pay about 2-3 times more.
 

01dragonslayer

Verified Customer
Registered
Verified Customer
Joined
Nov 11, 2014
Messages
2,077
If ya hunt.....thats a great way to save on some lean venison. Buying split chicken beasts might be your cheapest way to save on lean chicken or possibly buying whole chicken or turkey......I know those two options require more prep but when you roast a 15lb turkey you'll be set for some time. Lower priced cuts of red meat would be flat iron, tri-tip, round and chuck. The fishy route?....canned/pouched tuna or salmon.
 

heavyhitter

Featured Member / Kilo Klub
Featured Member
Kilo Klub Member
Registered
Joined
Sep 12, 2004
Messages
9,409
If ya hunt.....thats a great way to save on some lean venison. Buying split chicken beasts might be your cheapest way to save on lean chicken or possibly buying whole chicken or turkey......I know those two options require more prep but when you roast a 15lb turkey you'll be set for some time. Lower priced cuts of red meat would be flat iron, tri-tip, round and chuck. The fishy route?....canned/pouched tuna or salmon.
Yep. I buy whole turkeys and freeze them when they’re around 35 cents a pound. Even if you just cut off the breast and roasted it and threw away the legs and thighs it would still be cheaper than buying boneless skinless chicken
 

MasteroniPepperoni

Well-known member
Registered
Newbies
Joined
Aug 9, 2021
Messages
1,324
@Biggerp73
exactly man, this stuff ain’t cheap. And when you see a pack of organic chicken , even when you have the money , but could literally save 5$ and buy a pack of tilapia . you get more tilapia than chicken and have some money to also grab maybe a can of green beans as well.

been trying to side hustle and such, but I think I’m going to try and get a better life by going with a career such as an animal control officer. Just applied actually.
 

MasteroniPepperoni

Well-known member
Registered
Newbies
Joined
Aug 9, 2021
Messages
1,324
Yep. I buy whole turkeys and freeze them when they’re around 35 cents a pound. Even if you just cut off the breast and roasted it and threw away the legs and thighs it would still be cheaper than buying boneless skinless chicken
That’s a really good idea.
 

MasteroniPepperoni

Well-known member
Registered
Newbies
Joined
Aug 9, 2021
Messages
1,324
How do you guys feel about tofu in moderation? I know to avoid soy , but tofu is fermented which apparently doesn’t have the same effects as say soy milk

tofu is just extremely cheap
 

totalrecomp

Verified Customer / Kilo Klub
Kilo Klub Member
Registered
Verified Customer
Joined
Feb 27, 2009
Messages
1,973
Don't ignore the smaller local stores either. We have a IGA(independant grocers association) store here. They are 25% higher priced on many things but run sales that BLOW awai aldi/walmart and other big stores. Off the top of my head in the last year I bought:

Best Choice Tuna 4 cans for $1.00 NO LIMIT walked out with four 48 can cases(192 cans) for $48.00
These were chunk light but when you open them its nice non-shredded tuna chunks. If I didn't know better I would say it's albacore.

Canned vegetables 3 for $1.00 no limit

Mt raised turkeys $0.29/lb best damn turkeys I have ever had. I laugh at all the old sitcoms that made thanksgiving dinner out to be this impossible to accomplish task. I toss those half-frozen in the stove. Cover with foil and check every once in a while till the little plastic thing says it's done. NEVER dried it out. Norbest is the brand if you ever see it.

Pork roasts .79 to .99/lb

Just bought pork loin for 1.49/lb yesterday.

10lb potatoes for 1.49/bag

sweet potatoes are .29/lb during thanksgiving

Basically, I do NOT buy all my needs at any one store as they all seem to have different loss leaders and bank on people being too lazy/busy to look and shop around.
 

heavyhitter

Featured Member / Kilo Klub
Featured Member
Kilo Klub Member
Registered
Joined
Sep 12, 2004
Messages
9,409
Don't ignore the smaller local stores either. We have a IGA(independant grocers association) store here. They are 25% higher priced on many things but run sales that BLOW awai aldi/walmart and other big stores. Off the top of my head in the last year I bought:

Best Choice Tuna 4 cans for $1.00 NO LIMIT walked out with four 48 can cases(192 cans) for $48.00
These were chunk light but when you open them its nice non-shredded tuna chunks. If I didn't know better I would say it's albacore.

Canned vegetables 3 for $1.00 no limit

Mt raised turkeys $0.29/lb best damn turkeys I have ever had. I laugh at all the old sitcoms that made thanksgiving dinner out to be this impossible to accomplish task. I toss those half-frozen in the stove. Cover with foil and check every once in a while till the little plastic thing says it's done. NEVER dried it out. Norbest is the brand if you ever see it.

Pork roasts .79 to .99/lb

Just bought pork loin for 1.49/lb yesterday.

10lb potatoes for 1.49/bag

sweet potatoes are .29/lb during thanksgiving

Basically, I do NOT buy all my needs at any one store as they all seem to have different loss leaders and bank on people being too lazy/busy to look and shop around.
I fucking love iga. The only one by me is about 40 miles away but I hit it once or twice a month for their meat sales
 

USMuscle9403

Well-known member
Registered
Joined
Dec 24, 2004
Messages
3,047
How do you guys feel about tofu in moderation? I know to avoid soy , but tofu is fermented which apparently doesn’t have the same effects as say soy milk

tofu is just extremely cheap

I honestly think the 'avoid soy' thing is a bit overblown and probably not much concern for anyone who is doing most other things right. I wouldn't stress about it
 

01dragonslayer

Verified Customer
Registered
Verified Customer
Joined
Nov 11, 2014
Messages
2,077
Yep. I buy whole turkeys and freeze them when they’re around 35 cents a pound. Even if you just cut off the breast and roasted it and threw away the legs and thighs it would still be cheaper than buying boneless skinless chicken
Exactly....I doo the same. Roast the turkey....carve it up....then portion the white meat in zip lock freezer bags and freeze. Pull out the bag, let it thaw for a few hours and..... tumblr_me2rf8S9gN1ry46hlo1_r1_400.gif
 

buck

Well-known member
Kilo Klub Member
Registered
Joined
Apr 27, 2006
Messages
4,403
In my early years when i had less money and wanted to grow i would buy a 25 pound turkey as it was very cheap, when they were in season and cook it every sunday. So i could have all my meals packed up and ready to go for the week.
 

Staff online

  • LATS
    Moderator / FOUNDING Member / NPC Judge

Forum statistics

Total page views
533,211,586
Threads
130,738
Messages
2,617,343
Members
158,364
Latest member
MyTastyBits
NapsGear
HGH Power Store email banner
Leader Powder Store email banner
Prowrist straps store banner
Advertise Here
FLASHING-BOTTOM-BANNER-210x131
raws
Savage Labs Store email
Syntherol Site Enhancing Oil Synthol
AQ3 email Banner
pomps
rawhormone
ezgif-com-resize-2-1
MA Research Chem store banner
MA Supps Store Banner
thc
Keytech banner
musclechem
Godbullraw-bottom-banner
Injection Instructions for beginners
Knight Labs store email banner
ODINBanner-PM1
ashp131
Advertise Here
Top